Riepu jautājums autovadītājiem ir aktuāls visu gadu, jo jāseko līdz tam, kādā riepas ir stāvoklī. Un aktuāls ir arī neskaidrais jautājums, cik tad bieži būs jāpērk jaunas riepas? Cik ilgi var labi kalpot jauns riepu komplekts?

Jāsaka, ka atbildi uz šo jautājumu ietekmē dažādi faktori un apstākļi, kas katram auto vadītājam var būt atšķirīgi.

Desmit gadi no izgatavošanas brīža

Viens svarīgs atskaites punkts, kas aktuāls šajā tematā, ir tas, ka vispār riepas drīkst ekspluatēt desmit gadus no brīža, kad tās ir ražotas. Pēc tam tās ir jāizņem no aprites arī tādā gadījumā, ja tās citādā ziņā atbilst lietošanas parametriem. Tik ilgā laika posmā riepu var būt iespaidojuši faktori, kas nav īsti izanalizējami un fiksējami, tāpēc pat riepu eksperti nevarēs garantēt un novērtēt to, ka riepa ir droša un izmantojama ceļu satiksmē. Pircējiem un autovadītājiem jāievērš uzmanība informācijai, kas norādīta uz riepas, jo tur redzams izgatavošanas gads un mēnesis. Arī pērkot pilnībā jaunas riepas, tās var būt jau dažus gadus stāvējušas ražotāja noliktavā. Tas nekādi neietekmē riepas veiktspēju. To pierādījuši daudzi neatkarīgi testi.

No diviem līdz pat septiņiem gadiem

Jaunas riepas no tā brīža, kad sāktas lietot ceļu satiksmē var nokalpot no diviem līdz pat pieciem gadiem. Daži eksperti apgalvo, ka pat līdz septiņiem gadiem. Tomēr jāsaprot, ka galvenais faktors, kas to nosaka, ir braukšanas apstākļi un paradumi.

Katrai sezonai atbilstošas riepas.

Tas ir pirmais likums, kas jāievēro, lai jaunas riepas nokalpotu pēc iespējas ilgi, kvalitatīvi un droši. Noteiktajā laikā jānomaina automašīnai tādas riepas, kas atbilst sezonai, gaisa temperatūrai un ceļa seguma stāvoklim. Tas ir būtiski, jo gan vasaras, gan ziemas riepas izgatavotas tieši tā, lai to īpašības atbilstu konkrētās sezonas apstākļiem. Daudzi joprojām mēdz vasarās braukt ar ziemas riepām. Šāds solis nosaka to, ka ziemas riepas gan nenodrošina augstāko drošības līmeni satiksmē, gan arī pastiprināti dilst, zaudējot tās īpašības, kas tai ir būtiskas, braucot ziemā. Pēc vasaras, kas nobraukta ar ziemas riepām, tām būs ievērojami īsāksa dzīve. Tas nozīmē, ka jaunas riepas būs jāpērk ātrāk.

Cik daudz braucat?

Braukšanas paradumi un vajadzības nosaka to, cik ātri jaunas riepas dilst. Jo vairāk brauc, jo vairāk dilst. Tas ir tikai loģiski. Tāpēc tām automašīnām, kuras satiksmē atrodas katru dienu un intensīvā režīmā, jaunas riepas būs jāmeklē daudz biežāk. Tas parasti attiecas uz uzņēmumu autoparku, jo tur automašīnām ir ļoti intensīva slodze. Tās vienmēr ir ceļā. Tādā gadījumā riepas kalpošanas mūžs būs minimālais no iespējamās amplitūdas.

Kā riepas tiek uzglabātas starp sezonām?

Būtiski ir ne tikai tas, cik daudz tiek braukts, bet arī tas, kā riepas tiek uzgabātas starp sezonām. Ja tas tiek darīts nepareizi, tad riepu gumija var zaudēt savas īpašības, sakalsts, zaudēt elastību, kas būtiski ietekmē drošības aspektus. Nepareizi uzgabātas riepas kalpos īsāku laiku un var būt pat bīstamas.