Lietie vai tērauda diski? Tā ir dilemma ikvienam automobiļa pircējam vai jau saimniekam, kas, piemēram, vēlas iegādāties jaunas riepas un diskus. Lietie diski rada estētisku pievilcību, savukārt tērauda riteņu diski ir pieejamāki un praktiski. Tomēr abiem veidiem ir savi plusi un mīnusi. Noskaidrosim, kuri ir piemērotāki Jūsu automobilim? Ja Jums interesē jaunu vasaras riepu iegāde, tad varbūt ir pienācis laiks palutināt savu auto arī ar augstākās klases lietiem diskiem?

Kuru disku veidu izvēlēties?

Lielākā daļa mūsdienu automobiļu ir aprīkoti ar sakausējuma jeb lietajiem riteņu diskiem. Tie ne tikai uzlabo transportlīdzekļa izskatu, bet arī palīdz uzlabot vadāmību. No otras puses, tērauda riteņu diski pārsvarā ir sastopami lētākām automašīnām. Tā kā tie ir pieejami par pieņemamu cenu un ir vienlaikus izturīgi. Lai noteiktu, kuri ir piemērotāki Jūsu automobilim, ir jāizprot atšķirība starp tērauda un sakausējuma diskiem.

Kas ir lietie diski?

Mūsdienu automašīnām jau rūpnīcā tiek uzstādīti vieglmetāla diski. Bet kāpēc tie ir tik populāri un izskatās tik koši?

Lietos diskus ražo, izmantojot divus metālus – alumīniju un magnija maisījumu. Tos parasti izgatavo, izmantojot liešanas vai kalšanas metodes. Ražošanas metode ļauj izgatavot diskus ar sarežģītu dizainu. Pateicoties unikālam dizainam, vieglmetāla diski bieži vien piešķir automašīnai induviduālu dizainu un sportiskumu.

Dažas no lieto disku priekšrocībām

 • Vieglums: Lietie riteņu diski ir vieglāki par tērauda, pateicoties sarežģītajam ražošanas procesam. Samazinātais svars palīdz uzlabot vadāmību, palielināt degvielas ekonomiju un paātrinājumu. Tie arī palīdz pagarināt riepu kalpošanas laiku, jo labāk izvada siltumu.
 • Veiktspēja: Tā kā tie ir viegli, tādējādi tie mazāk noslogo automašīnas piekari, uzlabo saķeri ar ceļu un vadāmību. Ar vieglmetāla riteņu diskiem aprīkotam automobilim ir arī nedaudz uzlabota pagriezienu veikšana un stūrēšana.
 • Estētika: Viens no galvenajiem lieto disku plusiem ir to dizains. Tie izskatās kā augstākās klases un ļoti sportiski. Mūsdienās pat vidējās klases hečbekiem un sedaniem tiek uzstādīti vieglmetāla diski, lai uzlabotu izskatu.
 • Izturīgi pret rūsu: Viena no galvenajām sakausējuma materiāla priekšrocībām ir tā, ka tas ir izturīgs pret koroziju un rūsu. Tādējādi diski kalpo ilgāk un saglabā savu spīdumu. Tas ir svarīgi cilvēkiem, kas dzīvo vietās, kur virsmas korozija ir izplatīta parādība.

Lieto riteņu trūkumi

 • Dārgi: Tie var ievērojami sadārdzināt automašīnas cenu. Augsto cenu nosaka izmantotie metāli un sarežģītais ražošanas process.
 • Izturība: Lietie riteņu diski izskatās labi, taču tie nav tik izturīgi kā tērauda. Trieciena gadījumā tie var saplaisāt vai saliekties. Braukšana ar saplaisājušiem diskiem var būt bīstama, jo spēka ietekmē ritenis var sadalīties.
 • Sarežģīts remonts: Tos nav tik viegli remontēt kā tērauda riteņus. Process ir sarežģīts, laikietilpīgs un dārgs.

Kas ir tērauda riteņu diski?

Tērauda diski bieži vien ir uzstādīti lētākiem un vecākiem automobiļiem. Tie neizskatās tik lieliski, taču tie labi kalpo savam mērķim.

Kā liecina nosaukums, tērauda diski ir izgatavoti no tērauda. Pateicoties materiālam un konstrukcijai, tie ir izturīgāki nekā lietie diski. Tā kā tērauda diski ir izturīgi, tos izmanto visurgājējiem, vieglajiem automobiļiem un pat smagajiem transportlīdzekļiem, piemēram, kravas auto un autobusiem.

Tērauda riteņu disku priekšrocības

 • Pieejamība: Tērauda diski maksā daudz mazāk. Tas galvenokārt ir izmantotā materiāla un vienkāršā ražošanas procesa dēļ. Tie samazina kopējo transportlīdzekļa cenu.
 • Izturība: Iespēja, ka trieciena gadījumā tie saplaisās, ir ļoti maza. Sliktākajā gadījumā tie var saliekties, un to var viegli salabot.
 • Viegli remontējami: Process ir ātrs, lēts un vienkāršs.

Tērauda riteņu trūkumi

 • Svars: Diski ir smagi, un tas palielina transportlīdzekļa svaru. Svars tiek pārnests uz balstiekārtu, un tas ietekmē automobiļa vadāmību, un degvielas patēriņu. Jo lielāks svars, jo vairāk degvielas nepieciešams, lai kustinātu transportlīdzekli.
 • Rūsēšana: Tērauda diski ir pakļauti korozijai un rūsēšanai, īpaši mitrā vidē. Tomēr, izmantojot krāsošanas paņēmienus, piemēram, pulverkrāsošanu, tie kādu laiku saglabā savu spīdumu. Tomēr tie nav pilnībā pasargāti no korozijas.
 • Estētika: Izskats var būt subjektīvs, taču tērauda riteņu diskus nekad neredzēsiet uz luksusa vai sporta automašīnām. Tie izskatās pārāk vienkārši un pircējus neuzrunā.